Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.

Stařec a moře v novém miléniu

1.10.2012 NOVINKA Trvalý odkaz

Stařec a moře v novém miléniu

 

Co kdyby se Ernest Hemingway narodil o 60 let déle? Co kdyby se narodil v Čechách. Napsal by Starce a moře? A kdyby ho napsal, byl by stejný?

Pravda je taková, že zpátečník Ernest by se se svým dílem v dnešní zelené útlocitné době pokrytectví, hlouposti a falešných kazatelů neprosadil. Minimálně by byl označen za masaře, a proti jeho knize by Evropská unie zastoupená předními humanisty z řad kaprařů, pouštěčů a jiných zainteresovaných osob uplatnila nějaký výživný paragraf, či aplikovala nějakou normu.

Každopádně by se Ernest musel vydat jiným směrem. Směrem správným. Směrem lepším. Směrem moderních trendů EU.

Tým vášnivých literátů zhotovil počítačovou simulaci díla Stařec a moře, jak by vypadalo, kdyby ho Ernest napsal v tomto tisíciletí:

 

Stařec a moře.

 

Stařičký kubánský rybář Santiago již drahně měsíců nezavadil o rybu. Z toho důvodu byl nejen hladový, ale taktéž musel propustit svého mladého pomocníka, který u něj pracoval na základě smlouvy o provedení práce, kterou podepsal chlapcův otec na základě plné moci. Santiago navíc kvůli svému mladému pomocníkovi musel projít šestiměsíčním školením o psychologii mladistvých, aby s mladým chlapcem mohl vůbec spolupracovat. Navíc Santiago musel podstoupit sexuologické vyšetření, kde se zkoumalo, zda je způsobilý práce s chlapci a zda netrpí nějakou deviací. Bylo mu taktéž doporučeno, aby absolvoval tříroční bakalářské studium na pedagogické fakultě, aby mohl chlapce vzít s sebou na loď na více dnů.

Všechny tyto procedury trvaly téměř devět měsíců po které Santiago nemohl vyjet na loď se svým pomocníkem. Není proto divu, že o rybu nezavadil.

Jakmile propustil svého spolupracovníka, byl mu obstaven majetek z důvodu neplacení svých závazků a chlapcovi odbory mu hrozili žalobou za porušení pracovního zákona, kdy Santiago neplatil na chlapce sociální a zdravotní pojištění.

Jediná cesta, jak z toho ven, byla cesta rybaření, avšak ani zde se nedařilo. Díky administrativní chybě byla Santiagova loď převedena z lodě na výrobní halu a zapsána takto do katastru nemovitostí. Santiago, tedy musel zažádat o změnu užívání, aby mohl s lodí vyplout na vodu. Úřady totiž striktně zakazují vyjet na vodu s výrobní halou. V mezičase si Santiago oběhal úřady kvůli plavebnímu povolení.

Nakonec po dvou letech vše dopadlo dobře a Santiago mohl vyplout na moře rybařit.

 

Santiago byl konečně ve svém živlu. Vyplul na širé moře a nohodil. Vytrvale polehával na svém lehátku a očekával mohutný záběr. Na sklonku 80tého dne se konečně dočkal. Jeho hlásič se rozezněl tónem všech tónů a Santiago hbitě do deseti minut přisekává. Ryba sedí. Následuje týdenní zdolávačka na jejímž konci je Santiago jako vítěz. Na malého nastraženého sledě chytil výstavního kapra. Byl to kapr řádkáč. Santiago propadá v pláč. Zalyká se štěstím. Kapra pokládá na podložku a polévá klinikem. Následuje kratičké focení a ani ne za tři hoďky je již kapřík zpět v moři.

Santiago je unavený, zbědovaný, zesláblý, ale je šťastný. Je taktéž hladový, takže ohlodává trup lodi. Myšlenka, že by kapra zabil a snědl mu přijde naprosto mimo tento svět. Raději by si ukousl kus svého masa, než by vztáhl ruku na svého soupeře.

Santiago leží v lodi a užívá si toho, jak kapra pustil. Pořád si v hlavě přemítá ty okamžiky, kdy kapra pouštěl. Jak byl šťastný. S myšlenkou na hezkého řádkáče, jak tohoto pouští zpět si zajíždí zesláblou rukou do kalhot, kde dokončí svůj rybářský sen.

Jakmile Santiago dokončil svůj rybářský sen, otře si dlaň do kalhot a odjel zpět na břeh, kde jeho fotografie hezkého řádkáče zveřejnil místní kaprařský plátek.

Vzhledem k tomu, že cestou z lodi zašlápl chráněného vilejše, byl odsouzen a zbytek života strávil ve vězení. Zemřel však jako šťastný muž.

 

 

Tedy z mého pohledu by to bylo velmi moderní dílo. Hlavně by bylo krátké, jelikož dneska je ta doba rychlá a na dlouhé věci není čas. Takže za mě tato simulace vyšla pozitivně. Odpadla zdlouhavá pasáž, kdy si ten vyšinutý dědek Santiego mluví sám pro sebe, potažmo promlouvá k rybě. Pche. Dneska by si přidal Santiago rybu do přátel a trávili by spolu hezké chvilku na Farmvillu. Žádný zdlouhavý kecy o ničem.

Navíc je důležité upozornit, že Santiago v novém mileniu ryby pouští. Tak to má být

 

Průměrná známka: 2,59

Komentář ke článku (41)