Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.

Notor-fishing - úvodní info

18.3.2009 NOVINKA Notor-fishing, Trvalý odkaz

V této sekci bych se chtěl více věnovat novým poznatkům a zkušenostem v oblasti notor-fishingu. Následující text už se na mrku nějakou chvíli pohyboval, takže jste jej už možná četli, nicméně je potřeba ho sem zařadit, aby si člověk mohl udělat celkový obraz o této disciplíně

 

Notor-fishing

 

V dnešní pokročilé době se může zdát, že rybařina nemá co nabídnout. Dostali jsme se od prvopočátků, kdy se ryby chytaly do sítí, nabodávaly na klacky přes bambusové pruty, silony o průměru ukazováčku až po moderní kaprařinu a podobné nesmysly. Aktivní rybář vyhledávající novoty mohl ještě vyzkoušet bow-fishing, ale tím veškeré inovace v rybolovu přestaly a vypadalo to, že rybařina už se nikam nepohne. Omyl! Z východní Evropy se k nám totiž pomalu, ale jistě dostává nový způsob rybolovu, tedy konkrétně notor-fishing.

Tato rybolovná technika se používá v kombinaci z doposud známými způsoby rybaření a získává si stále více příznivců. V našich podmínkách tuto metodu jako první aplikoval docent Jarmil Koloušek a nutno podotknout, že o jeho úspěších se pomalu začínají zmiňovat média. Pro ilustraci a pochopení celé filosofie notor-fishingu přikládám jednotlivé odnože této metody:

 

 

Notor-fishing Muškařina:

 

Při této metodě se chytá bez mušek, jelikož při jejich vázání se zarputilý lovec nadere a usne. Jinak se postupuje jako při obyčejné muškařině, vyjma toho, že před zahájení je třeba vypít litr myslivce. Tento nápoj je s notor-fishing muškařinou pevně spjat, proto konzumace jiného alkoholu při této technice není povolena.

Jakmile lovec dopije myslivce, je třeba před samotným rybolovem dvacet minut počkat na sluníčku a nechat jeho účinku takzvaně „uzrát“. Jakmile lovec „uzrál“ a již si patřičně namočil do broďáků, je nasnadě nejprve nalézt vodu (při této metodě se začátečníkům stává, že nenaleznou řeku, popřípadě v dobré víře muškaří na poli) a pokusit se do ní vlézt. Docent Koloušek doporučuje do vody lézt nohama napřed, čímž se prodlouží jak samotný rybolov, tak i život lovícího. Pokud se lovícímu podařilo dostat do vody a je očividné, že stojí na nohách, začíná fáze lovu. Nyní rybář švihá zběsile prutem nad hlavou a čeká na záběr. Tento způsob rybolovu ještě není dotažen do detailů, takže zatím účinnost šviháním prutem nad hlavou a ulovení ryby nebyla prokázána, nicméně obecně se počítá se třemi výsledky. První výsledek – rybář švihá prutem do té doby, než ho zlomí. Druhý výsledek – rybář si vyšvihne oko. A třetí výsledek – rybář klopýtne, spadne do vody a utopí se. Nicméně výsledku číslo tři se není třeba obávat, jelikož s návratem živého rybáře na břeh se nepočítá ani u prvních dvou výsledků.

 

 

Notor-fishing Plavaná:

 

Na rozdíl od muskařiny, se notor-fishing plavaná aplikovala ve větší míře a dokonce už vykazuje určité dílčí výsledky na poli závodů jak místních, tak i nadnárodních. Docent Koloušek tuto metodu použil v roce 2004 na mistrovství světa v plavané, kde v opilosti napadl vidličkou rybáře ve vedlejším sektoru, propíchl pneumatiku u auta jednoho ze sponzorů a pokusil se uplavat přivolané policii. Pan docent dostal dva metry od břehu křeč do lýtka, proto musel být vyloven dlouhým hákem a následně převezen do cely předběžného zadržení. Nakonec se umístil na čtvrtém místě.

Základním alkoholickým nápojem  notor-fishing plavané je broskvová vodka, která se konzumuje jak před samotným rybolovem, tak dle schopností lovícího i během lovu. Jakmile má rybář vše připraveno. (tedy navázáno, rozkrmíno a dopito) uchopí prut, sedá si na plavačkovou bednu a spokojeně usíná. Během rybolovu je častým jevem samovolný pád rybáře z plavačkové bedny do vody, nicméně zkušeného rybáře toto nevzbudí a pokračuje ve spánku.

 

 

Notor-fishing Kaprařina:

 

Tomuto způsobu se říká královská disciplína a mě nezbývá než souhlasit. Charakteristický alkoholický nápoj pro tuto techniku je Fernet. I v tomto případě před samotným lovem je třeba vypít větší množství tohoto moku. Jakmile je vše připraveno (láhve dopity) přichází na řadu výběr místa a lokalizace kapra. V tomto případě je třeba dvou rybářů. Jeden nastupuje ještě na břehu do člunu a druhý usíná v bivaku. Nyní je třeba počkat na kolemjdoucího, který by vás a vaši loď posunul do vody. Pakliže se žádného kolemjdoucího nedočkáte, rybolov pro vás dnes končí, dopijte zbytek lahví Ferneta a přivolejte si sanitku. Jestliže se vám podaří zlanařit kolemjdoucího, který vás vypustí na vodu, zapněte echolot a vydejte se hledat kapry. Docent Koloušek radí v tomto případě vyhledávat lavice s mělkou vodou, kde se po převrhnutí člunu neutopíte. Jakmile se metr od břehu převrhnete do vody a utopíte echolot, vydrápejte se na břeh, vzbuďte parťáka a pusťte se do další lahve Ferneta. Jakmile váš parťák opět usne, převalte ho na bok, aby se neudusil zvratky a nahoďte do míst, které jste si před tím zmapovali echolotem (tedy partie podél břehu) Uložte pruty do tripodů a pohodlně ulehněte na hromadu kamení. Je velmi pravděpodobné, že vás kolem druhé hodiny ranní probudí rybářská stráž. Pokud váš parťák ještě žije, vzbuďte ho a postupujte společně. Naskýtají se dvě varianty. V první variantě chytáte po dovolené denní době rybolovu a vám nezbývá než hodit rybářskou stráž do vody. V druhé variantě jste po nahození prutů, převrhl stojan s pruty do vody, které zmizely v hlubinách, takže vlastně nechytáte ani nic neporušujete. Potom pro výstrahu rybářskou stráž hoďte stejně do vody a jděte spát. V případě, že během svého lovu  uslyšíte hlásič, jak signalizuje záběr, vyběhněte z bivaku a jděte za zvukem. Celkem často se stává, že záběr má úplně jiný rybář ve vaší blízkosti. Potom neváhejte a rybu mu zasekněte. Vyvarujte se jakékoliv komunikace s oním rybářem a buďte na něj drzí. Po vylovení kapra, ho šetrně uložte na podložku a polijte ho klinikem. Pokud jste mu při pokládání na podložku vrávoravě klekly na hlavu a kapr nežije, zasakujte ho. Přežil-li kapr pokládání na podložku i naložení v kliniku, pořiďte pár hezkých fotek s kaprem ve vodě. Ujistěte se, že váš nadraný parťák-fotograf opravdu fotí. Jakmile pózujete dostatečně dlouho, kapr již spokojeně leknul a váš fotograf fotil celou dobu se zakryt objektivem, popřípadě si fotil nohy, můžete kapra políbit a poslat ho břichem nahoru zpět do vody. Následuje další flaška Ferneta, sbalit polovinu věcí a odjet domů.

 

 

 

Jak vidíte, tak notor-fishing má mnoho využití a spolu s docentem Kolouškem se domníváme, že je jen otázkou času, než osloví širokou rybářskou veřejnost. V součastné době je šíření notor-fishingu převedeno na mě.

Docent Jarmil Koloušek se tyto pokrokové metody pokoušel aplikovat i v myslivosti. Tedy konkrétně zavedl notor-hunting. Nicméně v tomto případě nebyl tak úspěšný, jako při rybolovu, neboť po vypití dvou litrů rumu a následném lovu, zastřelil dva myslivce a zasáhl postaršího houbaře do stehna. V současné době je docent Jarmil Koloušek na útěku a schovává se na neznámém místě.

 

Pakliže vás tento nový způsob rybolovu zaujal a máte k tomu jakékoliv otázky obraťte se na Pardubické jádro, kde budou všechny dotazy zodpovězeny.

Průměrná známka: 2,23

Komentář ke článku (0)