Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.

Tři důvody proč český kaprař nemůže vyhořet

 Ahoj parto,

 

na Mrku se objevil přeložený článek od anglického úderníka-kapraře, který si libuje v situacích, kdy nic nechytí a nabádá k nic nechycení i ostatní. Inu, proti gustu žádný kapr. Myšlenka to je bezesporu nová, odvážná a vizionářská, nicméně minimálně v našich podmínkách nepadne na úrodnou půdu. 

Už jenom z logiky věci vycházející skutečnost, že rybolov je v podstatě (a pozor, bude následovat objevná teze) lov ryb v podstatě naznačuje, že provozovatel rybolovu (tedy rybář) se snaží rybu ulovit, rybu ulovit chce a v ulovení ryby věří.

Představa rybáře, který jede na ryby doufaje, že žádnou rybu nechytí, aby se posunul na další level a stal se tak lepším rybářem, mi nějak neštymuje s logikou věci.

Nicméně vzhledem k tomu, že z Anglie přišla moderní kaprařina, nemůžeme od ní očekávat žádné velké zázraky. Ani v tomto případě se Anglie příliš nepředvedla a ač se v podstatě tato myšlenka týká kaprařiny, jistě se u nás najdou nějací střelci z řad jiných rybářských technik, kteří po přečtení anglického překladu uznale pokynou hlavou, zamyslí se a půjdou cestou nic nechycení, jelikož tak je to správné, tak to má být a tak to je anglické.

Běžný rybolovec jistě trefně poznamená, že kaprařům a zvlášť těm anglickým již definitivně hráblo. Pokládat si nemožné cíle, těšit se, že vyhořím ale poučím se ze svých chyb, nechytit ani rybu, přesto si v bivaku potleskávat, jaký jsem to báječný rybář, dříč a jaký mám tah na branku, to už s rybařinou nemá nic společného.

Nutno však podotknout, že pokud má nějaký český kaprař zvrhlé choutky, tuto perverzní sebetrýznící libůstku ve formě cíleného nic nechycení u nás aplikovat, zřejmě se mu to nepovede a to z následujících třech důvodů.

Důvod první je zcela jasný. Český rybářský svaz, potažmo některý z jeho funkcionářů patrně překlad článku anglického vizionáře nečetl a tedy neví, že je strašně trendy a kůl nechytit kapra. Proto zcela zpátečnicky a těžce out sype kapra všude, kde je voda a nebo voda bývala. Zde hází klacky pod nohy moderního kapraře, který si na ryby přijel nic nechytit a tak se zdokonalit.

Další důvod je adrenalin, který autor přeloženého článku paradoxně předkládá jako důvod, proč nic nechytit. Je pravda, že sportovní rybář – kaprař stráví 95% času sportování spánkem, či převalováním, nicméně aby nezemřel na spánek, je právě toho adrenalinu potřeba. Pokud nebude mít čtrnáct dní záběr, patrně toho adrenalinu příliš nebude a v tomto případě kaprař tíhne k uválení. Zde do hry vstupují i zdravotní důvody, proč kapra chytit. 

Poslední důvod je zcela prozaický. Aktuálně nastavený trend kaprařiny, kaprařovi přímo nařizuje chytat velké kapry a chytat je stále. Berličku tomuto trendu tvoří základní pilíř ochrany kaprů K70, moderní trendy EU, lov nonstop a soukromé kaprodromy, kde i když nic nechytnete, dostanete k dispozici od majitele cenu útěchy v podobě dvanáctikilového kapra na hodinové focení. Navíc pokud nic nechytnete, nebudete mít fotografie a články v Kaprařídoušce, Kapřím světě ani v Kaprofanatismu, potažmo z toho vyplývá, že se nestanete tester a nedojdete českého snu.

 

Na závěr nutno podotknout, že já osobně bych trend nicnechycení uvítal. Čím víc rybářů půjde tomu štěstíčku naproti a budou se snažit nic nechytit, tím víc ryb pro mě, ale toto je bohužel utopie.

Průměrná známka: 2,38

Komentář ke článku (78)

Jakub Vágner zachraňuje planetu aneb je libo třicet deka Jakubova genofondu za litra?

  

Světoznámý rybář, cestovatel, model, kurátor anakond a protřelý gastrosexuál Jakub Vágner se vydává do boje za lepší zítřky a ještě lepší včerejšky. Podařilo se mu totiž odkoupit pozemky kolem velkého rybníka u Kutné Hory.

Otázkou zůstává, proč tento světoznámý rybář a hráč na kontrabas v záloze do tohoto projektu šel. Odpovím. Samozřejmě, že on to dělá pro ryby a pro lepší budoucnost.  

Samotné pohnutky zastupitelů, kteří mu odkoupení přiklepli rozebírat nebudu. Očividně svou vizí zastupitele zaujal a tito pana Vágnera nerozhodili ani trefně mířenými dotazy typu, jestli do rybníka nasadí žraloky. Pokud bych byl volič tamních radní plesal bych radostí nad bystrým úsudkem mých zastupitelů, kteří v rámci výběrového řízení na poli komunálního rozhodování položí zcela upřímně otázku, zda dotyčný nevysadí do rybníka anakondy a žraloky. Z tohoto jediného dotazu lze soudit, že tamní komunální politici mají vysoké ambice a jistě míří na příčky nejvyšší.

Nebudeme se ale bavit o politických rozhodnutích, ale o samotném chvályhodném projektu. Pan Vágner za tímto projektem vidí záchranu genofondu velkých a jistě i ohrožených evropských ryb typu štika, sumec, plotice, jeseter a amur. Toto je velice záslužné, jelikož například kovaný Evropan amur, který zcela evropsky pochází z Asie je hoden maximální ochrany. Ostatní genofondně chudé ryby jako sumec atd. se již v Evropě takřka nevyskytují a proto je na jejich záchranu nejvyšší čas.

Je téměř jisté, že pan Vágner v rámci bití se za genofondy, tyto časem podpoří ještě genofondem kapra a duháka, aby vytvořil poslední baštu ryzí přírody na světě a stal se nesmrtelným.

Je potřeba upozornit, že tento projekt bude hrazen z dotací a proto bude odveden kvalitně. Pan Vágner se nechal slyšet, že si u rybníka hodlá zajistit svou haciendu, aby mohl být zachráněnému genofondu denně na blízku a v budoucnu možná tento genofond zkříží se svým genofondem a vytvořit nový Multifond. Čistý fond. Árijský fond.

Pan Vágner avizoval, že hodlá zvýšit efektivitu ochrany genofondu tím, že ryby budou sportovně loveny. Tento způsob ochrany se osvědčil u kaprařiny, tedy se domnívám, že ohrožený genofond bude zachráněn. Navíc sportovní lovci, kteří se budou chtít připojit k ochraně genofondu a zajedou si na poslední baštu ryzí přírody zarybařit, za tuto bohulibou činnost jistě zaplatí a pan Vágner bude mít dostatečné množství peněz, aby ohrožený genofond ochránil ještě více tím, že si koupí nové auto a taťkovy nechá profesionálně upravit ten jeho neupravený knírek.

Plány jsou velké a dokonce má pan Vágner v úmyslu, postavit podél rybníka dřevěné sruby. Pravděpodobně pro jeho kameramana Jirku Středu na dožití jako vejminek.

Ekologický uragán a lidumil však v konání dobra tímto ještě neskončil. Vedle velkého rybníka bude využit menší rybníček, který bude sloužit pro malé děti, aby se o genofondu taktéž něco dozvěděli a naučili se ho taktéž ochraňovat. V tomto rybníčku bude genofondu více, aby tento mohli děti ochraňovat o to více intenzivněji.

 

Co říci závěrem? Podle mě mohl pan Vágner na rovinu říci, že bude dělat další soukromý revír, aby vydělal nějaký ty prachy na svoje výpravy za rybami, které žerou lidi a letadla, a to divadélko si mohl odpustit

Průměrná známka: 1,49

Komentář ke článku (361)

Převážení kaprů

 tak parto dáme to v rychlosti, ať to máme za sebou. Je převážení kaprů špatná věc? Věc, ze které Ježíšek pláče? Ve své podstatě a logicky není, pokud je samozřejmě v souladu s RŘ. Rybář si chytne svého kapra se kterým si může dělat co chce, tak ho za prachy prodá na soukromák. Moderní kapraři by měli plesat blahem, jelikož jejich milovaný kapřík nezemřel a nebyl prohnán udírnou, nýbrž byl přemístěn. Dalo by se říci, že odjel na dovolenou. Kapřík si dovolenou zaslouží.

Ale názor většiny je jinde. Převážení ryb na soukromý revír je společensky nepřijatelné. Já se ptám proč? Kapr tady není proto, aby dělal lidem radost neustálými záběry, fotoseriály a to pořád dokola, ale aby se hodil do trojobalu usmažil a obohatil lidem jídelníček. Z tohoto pohledu je úplně jedno, jestli bude chytán a pouštěn na svazovce nebo na soukromáku. Navíc, když bude na soukromáku, tak za něj dostal převažeč zaplaceno. Vy to převažeči nepřejete? Aspoň ten kapr byl k něčemu užitečný a převažeč si bude moc koupit výlet do Polska od Student Agency. Češi jsou strašně nepřející.

Navíc na soukromém revíru mají kapraři nejen velké kapry, ale taktéž tam mají zavedené ty svoje moderní trendy. Ale to oni ne. Oni chtějí moderní trendy, ale když někde ty své moderní trendy mají, tak nad nimi ohrnují nos. Tak chtějí je a nebo ne?

To jsem ale odbočil. Pokud chytnete kapra, toho převezete za prachy na soukromý revír, je to v pořádku. Kaprů je všude dost a na svazových vodách se množí sypáním, takže neubude a navíc si přivyděláte. Kaprovi je putna, jestli bude sportovat na soukromáku nebo na svazovce.

Pokud je při porušení kapra porušen RŘ, tak je to špatně. Zde ale opět apeluji na takový ten zdravý rozum. Kapraři hulákají, že převážení je špatné, že to je porušení RŘ (např. na revíru K70) ale sami řád porušují také. Tedy pokrytectví jde s kaprařinou ruku v ruce a to shazuje názory kaprařské obce jako celku.

Co z toho všeho vyplývá? No přeci, že převážení kaprů je v pořádku a není proč se vztekat. Je to přemísťování masa určeného na sport z bodu A do bodu B.

Průměrná známka: 2,97

Komentář ke článku (224)

Co se stalo s češtinou?

 Ahoj parto,

 

už vás někdy napadlo, proč má v rybařině drtivá většina výrobků anglický název? A to neberme výrobky zahraniční, ale výrobky tuzemské, které vyrábí české firmy.

Nedá mi to, abych v úvodu nevypíchnul magické slůvko „baits“, které je zosobněním kaprařiny. V podstatě je to tak, že kdokoliv, kdo si myslí, že je v tý kaprařině děsnej týpek, že je strašně známej a podobně, si založí firmu xxxbaits a začne prodávat boilie. Ti méně nápadití a nudní se dokonce neobtěžují invencí a svou firmu nazvou prostě a jednoduše iniciály svého jména plus nutné slovíčko „baits“. Za všechny uvedu namátkou například LKbaits

 Kolik těch baitsů máme? Opravdu kapraři nejsou schopni vymyslet nějaký nápaditý název pro svou firmu a nebo je to jinak? Není to tak, že slovíčko „baits“ je již tak silně zakořeněno s kaprařinou, že pokud by se firma jmenovala jinak (například Carp catcher popřípadě a nedej bože česky „Kaprařův sen“), tak kaprař bude zmatený a vůbec nebude vědět, že tato firma má s kaprařinou co dočinění?

A co české názvy jako takové? Zde se dostáváme na rovinu nejen rybářskou ale celospolečenskou, kdy je prostě strašně trendy, šik a kůl přejímat anglické názvy, jelikož ta Amerika je báječná, superiorní a tak nějak prostě je fajn.

Je to tak, že cokoliv, co má anglický název zní prostě lépe a běžný rybářský spotřebitel od toho očekává větší kvalitu. Jsem přesvědčen, že pokud bychom vzali obyčejný pšeniční šrot, dali do toho pár semínek čehokoliv a nějaké aroma, hezky to zabalili a dali tomu hustopřísný anglický název typu speed race carp a cenovku dvě kila za kilo, že by se rybáři o to mohli přetrhnout a svorně by odpřísáhli, že lepší návnadu nezažili. Na druhou stranu to nazvěme Dochucený šrot, dejme to za pade a bude to ležák.

Toto je však otázka marketingu, nicméně i tak je to na pováženou. Co se týče rybařiny, je čas pomalu udělat češtině pápá a s velkou pompou přivítat angličtinu.

Průměrná známka: 2,38

Komentář ke článku (510)

Jak nechytit kapra?

 Znáte to, přijdete si k vodě, pohodlně se usadíte, namícháte krmení, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si :“nu což hezkej kapřík a i potahal, tak to je příjemný začátek“. Kapra pustíte, zakrmíte znovu, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „no vida ještě jeden“. Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „hmm další“. Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „no tak to snad už ne“. Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „ tak kurva to tady není nic jinýho než kapr?“ Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „ty debile jeden tlustej (mluvíte samozřejmě na kapra) co ty jseš za ksindla?“ Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Tohoto kapra již beze slov a vystouplou žilkou na čele berete klackem po hlavě a nožem do srdce. Kapra šoupnete do igelitky, zakrmíte, nahodíte, záběr zásek a kapr. Začnete křičet: „uaaaaa, ty hajzle jeden, uaaaaa“ během výkřiků bušíte v tempu do kapra pěstí a tváříte se jako doktor Mengele. . Za neustálého křiku a stříkání krve vzduchem občas zazní vyšinutý smích střídaný salvami pláče.

Tak a je to. Máte dva kapry v igelitce a můžete jít domů, bo jste odchytali. No nebylo to báječné rybářské dopoledne? Jistěže bylo. A bude ještě lépe.

Je vůbec možné v dnešní době nechytit kapra? Bavíme se o feederu či plavané.

Průměrná známka: 2,51

Komentář ke článku (234)