Projekt: „Návrat kaprů domů“
Někteří, možná již slyšeli, někteří patrně již vědí, jiní tuší nebo nemají ani ponětí. Začátkem března prolétla v médiích zpráva o projektu „Návrat kaprů domů“. Tento projekt pod záštitou organizací: „Klub přátel kapra, Českomoravský kapr, Moravskočeský kaprař a příspěvková organizace za kapra do vesmíru (1. kapronauta), rozjíždí přelomový projekt na záchranu zdecimované kapří populace na našich svazových vodách. Jistě si v poslední dekádě všímáte rapidního úbytků kaprů na svazových stojatých i tekoucích řekách. Kdo za to může? Ano můžou za to oni. Převažeči, kuplíři, rádoby rybáři a prospěcháři, kteří ze sazových vod odvážejí kapry a prodávají je soukromníkům.
Přátelé, je čas s tím něco dělat. Projekt Návrat kaprů domů je zaměřen na odlov kaprů ze soukromých vod a jejich následné vrácení do vod svazových. Projekt si získal širokou podporu veřejnosti i ostatních zájmových institucí. Například klub chovatelů kníračů, zapůjčil do projektu dvě štěňátka. O uplatnění štěňátek v tomto projekty se zatím vedou plamenné diskuse, avšak i tak jsou organizátoři projektu potěšeni touto podporou.
Jak se zpráva o tomto projektu rozšířila, začali se k němu připojovat i některé zaběhnuté kaprařské firmy. Nejenom, že přispěli do projektu formou maskovacích řas, smršťovacími červy a jedna dodala i maskáčové titanové a zavěsitelné pouzdro na toaletní papír, ale taktéž začali distribuovat převážecí pouzdra na kapry, ve kterém má kapr maximální komfort. Firma Šuplérbaits dokonce vyvíjí mezibuněčný laserový přenašeč kaprů. Jak jsou daleko s vývojem a kolik bude mezibuněčný laserový přenašeč kaprů stát, firma zatím neuvedla.
Každopádně projekt je už celkem dobře rozjetý a slaví i dílčí úspěchy. Před čtrnácti dny byla například vrácena zpět mršina Matyho z Hejlova a slavnostně vhozena zpět do Nových Mlýnů. Celé akce se zúčastnil i východočeský Hejtman (ač s tím neměl nic společného), k tanci i poslechu hrála kapela Ríši Tučného – Tučňáci a u stánků se podávalo lečo. Jistě vám také neunikl příběh posledního Labského Mohykána, který byl taktéž díky tomuto projektu zachráněn.
Vážení. Projekt je rozjetý. Je to tedy jenom na vás. Za každého vráceného kapra ze soukromého revíru zpět do svazovky, dostanete akční figurku parašutisty
Komentář ke článku (20)
Poslední Labský Mohykán
Byl ztepilý, byl pohledný, byl tučný, byla s ním legrace, byl upřímný a spravedlivý. Byl to Poslední Labský Mohykán. Měl něco málo přes dvacet kilogramů a brázdil koryto řeky Labe s grácií hodné delfína. Jeho ladné pohyby vířily dno a jeho ještě ladnější křivky se stávaly velmi často předmětem mokrých snů lačných kaprařských sportovců.
Žil si velmi spokojeným a spořádaným životem. Každý den udělal radost jednomu modernímu a sportovnímu rybáři, nechal se s ním vyfotit, nechal se změřit a převážit a následně putoval zpět do vody. Za ta léta si udělal u vody toliko přátel mezi kapraři, jelikož v širokém okolí nebylo moderního sportovního kapraře, který by Posledního Labského Mohykána nechytil. Ano to je ta pravá rybařina. Chytit kapra, kterého před vámi chytlo již tisíce a tisíce rybářů, udělat si s ním stejnou fotografii jako již tisíce a tisíce rybářů před vámi, kapra pustit a další den jej chytit znovu a opět se s ním vyfotit.
Co Vám budu říkat, byla to prostě idyla a to pravé splynutí s přírodou. Bylo v tom takové to pravé rybářské tajemno. Chytím Posledního Labského Mohykána dnes? Chytím ho až zítra? Chytím ho tento týden třikrát? Bude vážit jinak než včera?
Jednoho dne se však stala tragédie. Ten den slunce nevyšlo a ani kohouti ráno nekokrhali. Byla mlha. Dva zlí a pokroucení nemoderní nesportovní kapraři ulovili na svou udici Posledního Labského Mohykána. Ten v domnění, že jde o rutinu na břehu zapózoval s úsměvem na fotografický přístroj, leč ejhle. Místo obvyklé báječné hodinové procedůry byl vložen do kádě s vodou a nešetrně převezen krvelačnými zlými nemoderními nesportovními kapraři do jakéhosi vesnického rybníku. Ledabyle byl vhozen do vody a v tu ránu se ocitl osamocen. Poslední Labský Mohykán byl smutný. Vypadalo to, že pohádka skončila.
Několik týdnů uplynulo a zpráva o odvezení Posledního Labského Mohykána se šířila mezi lidmi rychlostí blesku. Nenašel se však nikdo odvážný, kdo by sličného kapra zachránil.
Když už naděje všech pozvolna upadaly, zaburácel v dáli tón hlásiče fox. Hustou mlhu pročísla jeho mocná led dioda. Mlha se pomalu rozestoupila a z dáli na své kouzelné létající podložce přilétá ON. Princ Kaprař. Nadšený dav jej slastně obklopuje, vyvolávají jeho jméno a oslavně jej vítají rozhazováním rybích mouček. Princ Kaprař třímajíc ve své dlouhé a pevné paži děličku a sakem mávajícím nad hlavou dával prostým a nechrabrým moderním sportovním kaprařům naději. Naději, že Poslední Labský Mohykán bude navrácen do svaté vody. „Pomoz nám, pomoz nám princi“. Svorně vyvolávali nechrabří moderní sportovní kapraři obklopujíce prince Kapraře. Princ Kaprař ledabyle přikývl a rozjel se na své kouzelné létající podložce směrem k návesnímu rybníčku Tajemné jezero. Zde se chrabře utkal se zlými nemoderními nesportovními kapraři, které porazil a Posledního Labského Mohykána ze zakletého jezera polibkem vysvobodil. Zlí nemoderní a nesportovní kapraři propadli peklu, kde jim kaprařský ďábel Jarda Vítek kleštěma dělal zlé věci.
To bylo slávy, to bylo radosti. Kaprařský lid provolával hurá, hurá a pakliže nevymřel, provolává hurá do dnes. Král Krása nabídl princi Kapraři půlku království a Posledního Labského Mohykána za ženu, ten však ve své skromnosti odmítl. S Posledním Labským Mohykánem strávil pouze vášnivou noc, vyfotil se s ním a celého ho pomazal magickým klinikem. Jakmile zde práce pro prince Kapraře skončila, odletěl na své létající podložce dál šířit slovo kapří. Proslýchá se, že v království Mušovském byla unesena princezna K-70 lstivím černokněžníkem Masařem. To je práce pro prince Kapraře.
Komentář ke článku (20)