Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.

Notor-fishing - úvodní info

18.3.2009 NOVINKA Notor-fishing, Trvalý odkaz

V této sekci bych se chtěl více věnovat novým poznatkům a zkušenostem v oblasti notor-fishingu. Následující text už se na mrku nějakou chvíli pohyboval, takže jste jej už možná četli, nicméně je potřeba ho sem zařadit, aby si člověk mohl udělat celkový obraz o této disciplíně

 

Notor-fishing

 

V dnešní pokročilé době se může zdát, že rybařina nemá co nabídnout. Dostali jsme se od prvopočátků, kdy se ryby chytaly do sítí, nabodávaly na klacky přes bambusové pruty, silony o průměru ukazováčku až po moderní kaprařinu a podobné nesmysly. Aktivní rybář vyhledávající novoty mohl ještě vyzkoušet bow-fishing, ale tím veškeré inovace v rybolovu přestaly a vypadalo to, že rybařina už se nikam nepohne. Omyl! Z východní Evropy se k nám totiž pomalu, ale jistě dostává nový způsob rybolovu, tedy konkrétně notor-fishing.

Tato rybolovná technika se používá v kombinaci z doposud známými způsoby rybaření a získává si stále více příznivců. V našich podmínkách tuto metodu jako první aplikoval docent Jarmil Koloušek a nutno podotknout, že o jeho úspěších se pomalu začínají zmiňovat média. Pro ilustraci a pochopení celé filosofie notor-fishingu přikládám jednotlivé odnože této metody:

 

 

Notor-fishing Muškařina:

 

Při této metodě se chytá bez mušek, jelikož při jejich vázání se zarputilý lovec nadere a usne. Jinak se postupuje jako při obyčejné muškařině, vyjma toho, že před zahájení je třeba vypít litr myslivce. Tento nápoj je s notor-fishing muškařinou pevně spjat, proto konzumace jiného alkoholu při této technice není povolena.

Jakmile lovec dopije myslivce, je třeba před samotným rybolovem dvacet minut počkat na sluníčku a nechat jeho účinku takzvaně „uzrát“. Jakmile lovec „uzrál“ a již si patřičně namočil do broďáků, je nasnadě nejprve nalézt vodu (při této metodě se začátečníkům stává, že nenaleznou řeku, popřípadě v dobré víře muškaří na poli) a pokusit se do ní vlézt. Docent Koloušek doporučuje do vody lézt nohama napřed, čímž se prodlouží jak samotný rybolov, tak i život lovícího. Pokud se lovícímu podařilo dostat do vody a je očividné, že stojí na nohách, začíná fáze lovu. Nyní rybář švihá zběsile prutem nad hlavou a čeká na záběr. Tento způsob rybolovu ještě není dotažen do detailů, takže zatím účinnost šviháním prutem nad hlavou a ulovení ryby nebyla prokázána, nicméně obecně se počítá se třemi výsledky. První výsledek – rybář švihá prutem do té doby, než ho zlomí. Druhý výsledek – rybář si vyšvihne oko. A třetí výsledek – rybář klopýtne, spadne do vody a utopí se. Nicméně výsledku číslo tři se není třeba obávat, jelikož s návratem živého rybáře na břeh se nepočítá ani u prvních dvou výsledků.

 

 

Notor-fishing Plavaná:

 

Na rozdíl od muskařiny, se notor-fishing plavaná aplikovala ve větší míře a dokonce už vykazuje určité dílčí výsledky na poli závodů jak místních, tak i nadnárodních. Docent Koloušek tuto metodu použil v roce 2004 na mistrovství světa v plavané, kde v opilosti napadl vidličkou rybáře ve vedlejším sektoru, propíchl pneumatiku u auta jednoho ze sponzorů a pokusil se uplavat přivolané policii. Pan docent dostal dva metry od břehu křeč do lýtka, proto musel být vyloven dlouhým hákem a následně převezen do cely předběžného zadržení. Nakonec se umístil na čtvrtém místě.

Základním alkoholickým nápojem  notor-fishing plavané je broskvová vodka, která se konzumuje jak před samotným rybolovem, tak dle schopností lovícího i během lovu. Jakmile má rybář vše připraveno. (tedy navázáno, rozkrmíno a dopito) uchopí prut, sedá si na plavačkovou bednu a spokojeně usíná. Během rybolovu je častým jevem samovolný pád rybáře z plavačkové bedny do vody, nicméně zkušeného rybáře toto nevzbudí a pokračuje ve spánku.

 

 

Notor-fishing Kaprařina:

 

Tomuto způsobu se říká královská disciplína a mě nezbývá než souhlasit. Charakteristický alkoholický nápoj pro tuto techniku je Fernet. I v tomto případě před samotným lovem je třeba vypít větší množství tohoto moku. Jakmile je vše připraveno (láhve dopity) přichází na řadu výběr místa a lokalizace kapra. V tomto případě je třeba dvou rybářů. Jeden nastupuje ještě na břehu do člunu a druhý usíná v bivaku. Nyní je třeba počkat na kolemjdoucího, který by vás a vaši loď posunul do vody. Pakliže se žádného kolemjdoucího nedočkáte, rybolov pro vás dnes končí, dopijte zbytek lahví Ferneta a přivolejte si sanitku. Jestliže se vám podaří zlanařit kolemjdoucího, který vás vypustí na vodu, zapněte echolot a vydejte se hledat kapry. Docent Koloušek radí v tomto případě vyhledávat lavice s mělkou vodou, kde se po převrhnutí člunu neutopíte. Jakmile se metr od břehu převrhnete do vody a utopíte echolot, vydrápejte se na břeh, vzbuďte parťáka a pusťte se do další lahve Ferneta. Jakmile váš parťák opět usne, převalte ho na bok, aby se neudusil zvratky a nahoďte do míst, které jste si před tím zmapovali echolotem (tedy partie podél břehu) Uložte pruty do tripodů a pohodlně ulehněte na hromadu kamení. Je velmi pravděpodobné, že vás kolem druhé hodiny ranní probudí rybářská stráž. Pokud váš parťák ještě žije, vzbuďte ho a postupujte společně. Naskýtají se dvě varianty. V první variantě chytáte po dovolené denní době rybolovu a vám nezbývá než hodit rybářskou stráž do vody. V druhé variantě jste po nahození prutů, převrhl stojan s pruty do vody, které zmizely v hlubinách, takže vlastně nechytáte ani nic neporušujete. Potom pro výstrahu rybářskou stráž hoďte stejně do vody a jděte spát. V případě, že během svého lovu  uslyšíte hlásič, jak signalizuje záběr, vyběhněte z bivaku a jděte za zvukem. Celkem často se stává, že záběr má úplně jiný rybář ve vaší blízkosti. Potom neváhejte a rybu mu zasekněte. Vyvarujte se jakékoliv komunikace s oním rybářem a buďte na něj drzí. Po vylovení kapra, ho šetrně uložte na podložku a polijte ho klinikem. Pokud jste mu při pokládání na podložku vrávoravě klekly na hlavu a kapr nežije, zasakujte ho. Přežil-li kapr pokládání na podložku i naložení v kliniku, pořiďte pár hezkých fotek s kaprem ve vodě. Ujistěte se, že váš nadraný parťák-fotograf opravdu fotí. Jakmile pózujete dostatečně dlouho, kapr již spokojeně leknul a váš fotograf fotil celou dobu se zakryt objektivem, popřípadě si fotil nohy, můžete kapra políbit a poslat ho břichem nahoru zpět do vody. Následuje další flaška Ferneta, sbalit polovinu věcí a odjet domů.

 

 

 

Jak vidíte, tak notor-fishing má mnoho využití a spolu s docentem Kolouškem se domníváme, že je jen otázkou času, než osloví širokou rybářskou veřejnost. V součastné době je šíření notor-fishingu převedeno na mě.

Docent Jarmil Koloušek se tyto pokrokové metody pokoušel aplikovat i v myslivosti. Tedy konkrétně zavedl notor-hunting. Nicméně v tomto případě nebyl tak úspěšný, jako při rybolovu, neboť po vypití dvou litrů rumu a následném lovu, zastřelil dva myslivce a zasáhl postaršího houbaře do stehna. V současné době je docent Jarmil Koloušek na útěku a schovává se na neznámém místě.

 

Pakliže vás tento nový způsob rybolovu zaujal a máte k tomu jakékoliv otázky obraťte se na Pardubické jádro, kde budou všechny dotazy zodpovězeny.

Průměrná známka: 2,23

Komentář ke článku (0)

Parádní parmová výprava

Ke konci loňské rybářské sezóny (konkrétně někdy na přelomu listopadu a prosince) jsem si chtěl ještě naposledy štrejchnout co se týče obludně monstrózních parem. Má poslední výprava byla naplánovaná do detailů ( v mém případě plánování do detailů znamená, že si koupím červy a vyvětrám auto po náročném víkendu, kdy se stávám taxikářem pro mé intoxikované a opilé kamarádíčky) Tedy vše bylo naplánováno a já se po obědě vydal na poslední kloudný rybolov v již pomalu končícím roce 2008. Nasedám do svého čerstvě vyvětraného automibilu, nasávám vůni blížícího se rybářského okamžiku (spolu s vůni zaslých zvratků kdesi v zadní části vozidla) a jedu. Cestou ještě dotankuju benzín a kupuju si rybářské cigarety a rybářský zapalovač. S plně natankovanou nádrží (bral jsem benzín za pade, jelikož díky rybářským cigaretám a rybářskému zapalovači mi víc nezbylo) a s rybářským výrazem ve tváři tedy odjíždím k vodě. Mým cílem byla řeka a tedy konkrétně její úsek uprostřed ničeho. Cestou kouřím rybářskou cigaretu, poslouchám rybářské rádio a spokojeně pobrukuju. Za nějakých patnáct minut plynulé jízdy přijíždím na místo. Zde končí asfaltová silnice a začíná polní cesta. Tato cesta by se mohla rybářskému laikovi zdát neprůjezdná, avšak já starý lišák vím, že v létě se dá projet bez problému. Najíždím tedy na polní cestu a v dáli již vidím vodní tok. Zřejmě možná díky své euforii z nadcházejícího rybolovu, možná kvůli omamné vůni rybiny, jenž se linula z mého nikdy nepraného rybářského trika, ale spíš proto, že jsem kretén, jsem si neuvědomil, že minulé čtyři dny pršelo a že sjízdnost polní cesty nebude tedy adekvátní k mým řidičským zkušenostem a skutečnosti, že nejedu v traktoru. Inu tedy s rybářskou písní na rtech jsem vjel na svažující se polní cestu v dobré víře, že za pár minut už budu mít nahozeno. Následující události zcela obrátily můj pohled na úspěšnost této rybářské výpravy. Jakmile jsem najel na cestu, vozidlo se stalo zcela okamžitě neovladatelné a zcela odevzdaně jel střemhlav dolů zapadlý ve vyjetých kolejích a pouze jsem si domýšlel, zda se převrátím na střechu nebo to nakonec dopadne dobře a převrátím se na bok. Ve finále jsem se nikam nepřevrátil, pouze jsem zapadl do bahna. Toto byla pro mě naprosto nová situace a zprvu jsem netušil, jak se zachovat. Udělal jsem tedy to, co by udělal každej správnej kabrňák a to tedy, že jsem na to šlápnul a pomalu, ale jistě jsem se bořil víc a víc do bahna. Po několika minutách zapadávání a neustálého tůrování motoru, jsem vydedukoval, že jsem na tom ještě hůř než před tím. Auto zapadlo do bahna tak elegantně, že nebyly vůbec vidět kola. Tato novinka mě velmi zarmoutila a donutila k dalšímu zoufalému činu a tím bylo zařazení neutrálu a pokus auto z bahna vyprostit tlačením. Tlačení neprobíhalo dle mých představ a to z toho důvodu, že se nebylo čeho zapřít a navíc to bylo i fyzicky nemožné. Přiznal jsem tedy sám sobě, že sám to nezvládnu a je tedy načase zavolat nějakýmu známýmu. Jaká byla moje radost, když jsem zjistil, že mám vybitý mobil. Zachvátila mě čistá bezradnost. Patrně jenom z povinnosti, či z dočasného vyšinutí, jsem se pokusil auto zvednout, ale bohužel i tento plán nevyšel. Vydal jsem se tedy po okolí hledat pomoc. Uprostřed pustiny, kdy jsem čekal každou chvíli, že budu napaden smečkou vlků, jsem na poli potkal největšího vidláka všech vidláků. Jako z obrázkové učebnice buranů, měl na sobě montérky, na hlavě cosi, co by se dalo přirovnat ke slamákové verzi kulichu v puse patrně zlomenou startku se postarší zemědělec hrabal v traktoru a něco opravoval. Vysvětlil jsem mu tedy svůj příběh, nicméně svou osobní pomoc mi nabídnout nemohl, jelikož opravoval traktor. Jediný co, tak mi v kokpitu traktoru vyhraval lopatu na sníh a popřál mi hodně úspěchů ve vyhrabávání auta. Abych to zkrátil, tak jsem tu lopatu na sníh opravdu použil na vyhrabání auta z bláta. Trvalo to dlouho, ale nakonec se to povedlo. Během kopání se u mě střídalo několik emocí a myšlenkových pochodů okořeněná občasnými nadávkami pokaždé, když jsem kus lopaty odlomil. Po úporné práci jsem tedy dostal auto mimo bláto, odnesl jsem zemědělcovi pahýl, který zbyl z lopaty na sníh a přemýšlel, jak se odsud dostanu zpátky, jelikož tou samou cestou si to pravděpodobně znova nelajsknu. Následoval tedy hodinový vejšlap kolem vody, načež se mi povedlo najít jakousi stezku, která vedla směrem, kde byly v dáli vidět střechy domů. To jsem považoval za úspěch a mohl se vrátit k autu. Následovalo ještě kratší omývání auta děravým kbelíkem, který jsem nalezl pohozený u vody. Nabírání vody do kbelíku a následný sprint k autu, dokud v kbelíku zbývá alespoň nepatrně vody, mě fyzicky dorazilo. Nicméně byl jsem konečně na rybách, měl jsem umytý a vyproštěný auto, měl jsem naplánovaný únikový výjezd. Začínala se mě opět zmocňovat rybářská nálada. Vytáhl jsem tedy rybářskou cigaretu, zapálil jsem ji rybářským zapalovačem. Vzal jsem z auta rybářské náčinní a pravou rybářskou chůzí jsem šel k vodě. A je to tu. Jsem na rybách. Zapíchl jsem to na mým oblíbeným místě a těšil se z pečlivě připravené rybářské výpravy. Rozdělal jsem si prut, navázal, zjistil že jsem si zapomněl červy doma, od srdce se zasmál, prut složil, všechny věci zabalil nasedl do auta a únikovým výjezdem jsem odjel domů. Tak končila moje poslední parmová a defacto jakákoliv rybářská výprava v roce 2008. Co mi přinese nový rok? kdoví. Očekávám, že letos už se mi obrácení auta na střechu konečně podaří

Průměrná známka: 1,76

Komentář ke článku (0)