Jak nechytit kapra?
Znáte to, přijdete si k vodě, pohodlně se usadíte, namícháte krmení, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si :“nu což hezkej kapřík a i potahal, tak to je příjemný začátek“. Kapra pustíte, zakrmíte znovu, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „no vida ještě jeden“. Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „hmm další“. Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „no tak to snad už ne“. Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „ tak kurva to tady není nic jinýho než kapr?“ Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Řeknete si „ty debile jeden tlustej (mluvíte samozřejmě na kapra) co ty jseš za ksindla?“ Kapra pustíte, zakrmíte, nahodíte, záběr, zásek a kapr. Tohoto kapra již beze slov a vystouplou žilkou na čele berete klackem po hlavě a nožem do srdce. Kapra šoupnete do igelitky, zakrmíte, nahodíte, záběr zásek a kapr. Začnete křičet: „uaaaaa, ty hajzle jeden, uaaaaa“ během výkřiků bušíte v tempu do kapra pěstí a tváříte se jako doktor Mengele. . Za neustálého křiku a stříkání krve vzduchem občas zazní vyšinutý smích střídaný salvami pláče.
Tak a je to. Máte dva kapry v igelitce a můžete jít domů, bo jste odchytali. No nebylo to báječné rybářské dopoledne? Jistěže bylo. A bude ještě lépe.
Je vůbec možné v dnešní době nechytit kapra? Bavíme se o feederu či plavané.
Komentář ke článku (234)
Planeta Kapr
Ahoj parto,
vypůjčil jsem si název „Planeta Kapr“ z ústředního dílu trilogie Život na planetě Kapr od Jarmila Kolouška z konce 90. let, abych uvedl dnešní zamyšlení.
Je to tak? Žijeme opravdu na planetě kapr? Ve své podstatě tomu tak všechno napovídá. V Můj lov jsou v drtivé většině fotografie kaprů a to i přes to, že je kosí masaři a úlisní převažeči, takže logicky by měly fotografie ubývat. Bavil jsem se se známým, který provozuje rybářský obchod a ten mi potvrdil, že nebýt kaprařů, již dávno by krám zavřel a vydal se na cestu chudoby a bídy.
Veškeré mediální i nemediální akce a vychytávky se točí kolem kapra, ať už to jsou výlovy, petiční masturbace K70 – první pilíř kaprařské důchodové reformy a nebo Vánoce. Co se týče těch Vánoc, tak to vypadá, že kapr je větší než Ježíš, jelikož dárky už pomalu přestává nosit Ježíšek, ale nosí je Santa Claus, kdežto kapr v trojobalu se k štědrovečerní večeři jí pořád.
Planetu kapr si však nejvíc užijete u vody. Ať jste, kde jste a pokud nejste zrovna na pstruhovém revíru, tak víc než 90% rybářů má zacíleno na kapra a to buď v rovině takřka profesionální, kdy pentapody a bivaky září již z dálky a tón mocného Delkimu se rozléhá kilometry daleko, tak i obyčejní ošuntělí rybáři – vandráci, kteří cílí na kapra násadového prostřednictvím kolínek či brambory.
Dejme si ruku na srdce. Nechytit kapra je takřka nemožné.
A já se ptám, proč je kapr takto protěžován? Má něco, co ostatní ryby nemají? Nemá nejlepší maso, nedorůstá největší délky ani váhy, není nejbojovnější a je naprosto nejnevzácnější. Tak co na něm je tak výjimečného? Je mi někdo schopen odpovědět a nebo se současná kaprokracie a kult kapra vyskytla z ničeho nic?
Pokud vás problematika kaprů zajímá, určitě si přečtěte scifi-román Život na planetě kapr od Jarmila Kolouška , který je úvodním dílem trilogie (Život na planetě Kapr, Tramvaj do stanice Kapr, Kapr vždycky zvoní dvakrát) a napínavou formou mapuje budoucí vývoj kaprařiny.
Komentář ke článku (81)
Vtipy o kaprařině, již nejsou vtipné
Ahoj parto,
asociace WCF (wold carp friends) se jednohlasně shodla na tom, že neustálé posměšky a vtípky na téma kaprařina již nejsou vtipné. Podle usnesení tyto vtipy byly svěží a vtipné do listopadu loňského roku. Podle znalců byl loňský listopad přelomový měsíc, kdy se vtipy a narážky na kapraře začaly opakovat a staly se omšelými.
Valná hromada WCF vydala stanovisko, kde rozhodla, že vtipy o kaprařině nebudou vtipné ani v budoucnu a tedy se nedá očekávat velký comeback.
Při příležitosti vyhlášení rozhodnutí, které bylo pro širokou rybářskou obec šokující, se konal před budovou WCF v Istanbulu happening a malý ohňostroj.
Muškaři toto usnesení považují za protiústavní a hodlají se soudit
Komentář ke článku (47)
Jak správně chránit ryby
Ahoj parto,
někteří z vás možná zaznamenali na pultech v trafikách nenápadnou, leč průlomovou knížku „Příručka mladého zachránce“, ve které se opíraje o moderní trendy EU a další oblíbené trendy, autor vyjadřuje k ochraně ryb při rybolovu a nabádá k důkladnosti. V podstatě se toho autor nebojí a z knihy přímo vyzařuje nejen láska k rybám, ale taktéž nenávist k těm, co ryby nechrání. Dokonce jsem narazil na straně 83 v posledním odstavci na tuto větu: „…a kdo nechrání ryby, tem by se měl raději zabít a nebo umřít na rakovinu…“
Autor se ve svých myšlenkách a názorech opírá o převažující názory většiny, kdy povýšil názor davu, jemuž byl názor vnucen komerčními zájmovými spolky, nad vědecké poznatky a zdravý rozum, což je dobře.
Nyní bych si dovolil shrnout obsah Příručky mladého zachránce do kratičkého článku, abych nalákal potencionální zájemce o tuto výtečnou publikaci.
Jak správně chránit ryby:
Alfou a omegou ochrany ryb je samozřejmě karcinogenní klinik. S klinikem nesáhnete nikdy vedle. Když má ryba bolístku na těle, nebo na duši, ulovte jí, přes noc jí zasakujte, ráno se s ním dvě hodiny foťte, chrstněte jí klinik na ránu (pokud ránu nemá, tak jí ji udělejte – je to v zájmu ochrany) a ryba je jako nová.
Podložka. Ano i podložka ochraňuje ryby. Pokud zaznamenáte na nějaké lokalitě úbytek ryb, podložka je tou pravou berličkou k ochraně ubývajících ryb. Pobyt na podložce rybám prospívá a uvolňuje v nich hormon exkontektor, který nutí ryby se usmívat a cítit se být ochráněné.
Nezapomínejme také na základní pilíř ochrany ryb a tou je K70. Nastavení této ochrany je revoluční, jelikož se chrání ryby staré a v podstatě za zenitem, což je překvapivý krok. Dopady K70 na celkovou ochranu jsou zatím pozitivní, leč se zatím nepodařil stoprocentně prokázat pozitivní vliv K70 na ochranu populace línů ani parem, ač tyto byly proklamovány. K70 je zatím v plenkách a jistě do budoucna zajistí ochranu starých ryb a tyto vytlačí z naších vod ryby mladé či ryby ne-kapry, což je v podstatě trendy a je to jedině dobře.
Nezapomínejme však na vlajkovou loď ochrany ryb a mou oblíbenou a tedy lov nonstop. Nic neochrání ryby víc než to, že je budeme chytat imrvére. Zcela logicky to je z toho důvodu, že těch ryb bažících po ochraně stihneme chytit vícero, více ryb pomažeme klinikem, více ryb v zájmu ochrany vyfotíme do časopisu Kaprofanatismus či Kaprařídouška a co je nejdůležitější, tím víc ryb pustíme a pouštní je další způsob ochrany ryb.
Jak již bylo zmíněno, dalším způsobem ochrany ryb je Chyť a pusť, známé spíše jako keč ent rylejs. Toto je velmi rozšířený způsob ochrany ryb, jelikož není větší ochrany ryb, než rybu pustit. Nabádám vás proto, abyste nachytali co nejvíc ryb abyste je všechny mohli pustit. Čím víc ryb pustíte, tím víc ryb chráníte.
Ochrana ryb je nejvyšší zájem, takže při ochraně ryb jde RŘ stranou. Pokud tedy máte klinik, máte podložku, podepsali jste K70, chytáte nonstop, ryby pouštíte, potom ryby ochraňujete a RŘ pro vás neplatí.
Komentář ke článku (50)
Já ryby pouštím, já můžu
Ahoj parto,
jistě jste si v minulosti několikrát povšimli zaříkadla „já ryby pouštím“, které slouží k tomu, aby člověk ospravedlnil své přestupky.
Je to vesměs úsměvný argument, jelikož ve své podstatě nedává smysl. Je to asi stejné, jako bych si to valil po silnici ve městě stokilometrovou rychlostí, načež bych policejní hlídce oznámil, že já ve městě jezdit stovkou můžu, jelikož mám doma v teráriu rosomáka.
Stejně jako chovatelé rosomáků, rybolovci, kteří ryby pouští a na toto se odvolávají, nabyli dojmu, že jsou něco více než ostatní a proto pro ně platí jiná pravidla. Benevolentnější pravidla.
Já můžu chytat přes noc, já můžu chytat na tři pruty, jelikož beztak když chytnu rybu, tak jí pustím, tak co? Můžu chytat dravce v květnu, jelikož je stejně pustím. Zde je potřeba upozornit, že chyť a pusť (známé spíš jako keč ent rylejs) je záležitost dobrovolná, nevynucovatelná a ve svém důsledku nikoho nezajímá.
A já se ptám. Není to špatně? Nemělo by se to začít řešit? Přeci jenom, když někdo ryby pouští, tak by měl mít nějaké výhody oproti ostatním ne? Jak k tomu přijde?
Pojďme s tím něco udělat. Pojďme založit petici. Pojďme s tím do Bruselu. Pochodujme v průvodech.
Slogan: „já ryby pouštím, já můžu“ by měl být tučně zanesen do RŘ či do ústavy ČR, kde tento ospravedlňuje následné činy.
- lov nonstop
- lov na tři a více prutů
- přisvojení si více než 2 ušlechtilých ryb denně (kdo ryby pouští by si jich podle mě mohl vzít od vody kolik chce)
- pokus o vraždu
Komentář ke článku (390)